ورم لوزه ها

التهاب لوزه همان عفونت لوزه است که گلودرد از علائم شایع ان می باشد به علاوه شما ممکن است علائمی چون سرفه ,تب ,سردرد ,احساس ناخوشی,احساس خستگی,پیدا کردن بلع دردناک و تورم در لمس گردن و ..داشته باشید.لوزه ها ممکن است متورم شده و قرمز شوند چرک ممکن است ظاهر لکه های سفید روی لوزه ها را پدید آورد و علائم به طور معمول پس از 2 الی 3 روز و سپس 1 هفته بهتر می شوند.

 

نحوه ی درمان التهاب لوزه چیست؟

*معمولا لوزه هایی که عفونت انها خفیف است نیازی به درمان ندارند زیرا پس از مدتی بهتر می شوند.

*نوشیدن زیاد و مصرف مایعات نیز در مواقعی که عمل بلع دردناک است استفاده می شود بخصوص اگر فرد دچار علائمی چون تب و کم ابی خفیف شودشود که در صورتی که مایعات ننوشد دچار سردرد و خستگی می شود.

*استفامینوفن یا ایبوپروفن درد,سردرد و تب را تسکین می دهد برای حفظ علائم بهتر است میزان داروی توصیه شده توسط پزشک را به طور دقیق دریافت کنیم به عنوان مثال مصرف پاراستامول یا استامینوفن 4 بار در روز تا زمانی که علائم رفع شود.اگرچه که استامینوفن یا ایبوپروفن کمک میکند اما برخی از شواهد نشان می دهد که ایبوپروفن کمک بیشتری می کند و موثر تر است و استامینوفن در تسکین درد در بزرگسالان نیز موثر می باشد ولی معمولا اولین مورد پیشنهادی برای کودکان می باشد اما ایبو پروفن می تواند به عنوان یک جایگزین پیشنهاد شود.

 

نکته:

برخی از افرادی که دارای شرایط خاصی هستند ممکن است قادر به مصرف ایبوپروفن نباشند بنابراین همیشه باید برچسب دارو خوانده شود. مانند افراد دچار زخم معده که خطر خونریزی گوارشی وجود دارد.

*غرغره کردن آب نمک و یا دیفن هیدرامین,قرص و اسپری ضد احتقان که شما می توانید از داروخانه ها انها را خریداری کنید می تواند برای تسکین گلودرد مفید باشد اما انها نمی توانند دوره بیماری را کوتاه کنند.

 

ایا ما به انتی بیوتیک نیاز داریم؟

معمولا نه زیرا اکثرا عفونت گلو ناشی از ویروس ها می باشد هرچند برخی از انها ناشی از باکتری هاست.بدون دادن ازمایش نمی توان تشخیص داد که عفونت منشا ویروسی یا باکتریایی دارد انتی بیوتیک مخصوص از بین بردن باکتری ها می باشد اما برای ویروس ها کارایی ندارد با این حال حتی اگر التهاب لوزه ناشی از باکتری است مصرف انتی بیوتیک تغییر چندانی ایجاد نمی کند.سیستم ایمنی بدن شما معمولا عفونت ها را که ناشی از ویروس یا باکتری می باشد را طی چند روز تخلیه می کند همچنین انتی بیوتیک گاهی باعث اثرات جانبی از جمله اسهال ,بثورات جلدی و ناراحتی معده شود.

بنابراین اغلب پزشکان انتی بیوتیک را جهت رفع التهاب لوزه و گلودرد تجویز نمی کنند. (البته در کشورهای توسعه یافته)

انتی بیوتیک ممکن است در شرایط خاصی تجویز شود به عنوان مثال اگر عفونت شدید باشد یا پس از جند روز عفونت کاهش پیدا نکند و یا سیستم ایمنی بدن به درستی کار نکند(به عنوان مثال اگر طحال خود را برداشته اید یا داروهای شیمی درمانی استفاده می کنید و غیره )

تقریبا در همه موارد التهاب لوره ها و گلودرد بدون هیچ گونه مشکلی رفع می شود با این حال ممکن است گاهی التهاب لوزه به علت پیشرفت یک عارضه خاص باشد همچنین گاهی التهاب و ورم لوزه دلایل غیر معمولی دارند که انها بسیار جدی می باشند. انواع مواردی که در بالا ذکر شد به شرح زیر می باشد:

 

عوارض احتمالی:

گاهی عفونت می تواند از لوزه ها به بافت های مجاور گسترش پیدا کند به عنوان مثال عفونت گوش ,عفونت سینوس ها یا عفونت قفسه سینه

 

بیماری منونوکلئوز عفونی(تب غده ای):

منو نکلوئوز عفونی توسط یک ویروس (ویروس اپشتین-بار) ایجاد می شود.که در ان لوزه ها به شدت التهاب پیدا می کنند

 

کویینسی

 

که به عنوان ابسه لوزه شناخته شده است که این ابسه لوزه وضعیت نادری می باشد که در ان مقدار زیادی چرک در لوزه جمع می شود که این عفونت یک عفونت باکتریایی می باشد که فقط در یک طرف توسعه می یابد که این ممکن است به دنبال التهاب لوزه یا قبل ان پیش بیاید.در سمتی که لوزه مبتلا به عفونت شده است ممکن است به صورت متورم یا حتی طبیعی به نظر برسد.ابسه در کنار لوزه است که به قسمت وسط لوزه فشار وارد می کند. کویینسی بسیار دردناک می باشد و باعث می شود که شما احساس ناخوشی داشته باشید و چون منشا باکتریایی دارد توسط انتی بیوتیک رفع می شود وچرک داخل ابسه باید خشک شود.

علل غیر عفونی دردناک یا متورم شدن لوزه بسیار نادر است و همچنین سرطان لوزه بسیار نادر است اما درد می تواند اولین علامت باشد.

در صورتی که علائمی چون گلو درد شدید و غیر معمول که در عرض 2 الی 3 روز درمان نشد حتما به پزشک مراجعه کنید و در صورتی که شما دچارعلائمی چون مشکل در تنفس و اشکال در بلع بزاق و مشکل در باز کردن دهان,درد شدید ,درجه حرارت بالا,بودید هم به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارید.

 

گاهی پزشکان توصیه میکنند که با عمل جراحی لوزه ها برداشته شوند.

 

در صورتی که لوزه خود را بردارید چه می شود؟

 

ممکن است در نگاه اول در رابطه با برداشتن لوزه خود نگران شوید ولی اگر شرایط زیر را دارید بهتر است که اینکار را انجام دهید:

در سال گذشته 7 بار یا بیشتر دچار التهاب لوزه شده باشید یا در طی 2 سال قبل 5 بار بیشتر یا 3 سال قبل از 3 بار بیشتر دچار التهاب لوزه شده اید.

درصورتی که التهابات لوزه به اندازه کافی روی عملکرد طبیعی شما تاثیر گذاشته بود همچنین فعالیت های خارج از منزل شما و مدرسه را مختل کرده است.

همچنین ادنوئید (لوزه سوم) شما ممکن است نیاز باشد برداشته شود که به این دلیل انجام می شود که هیچ گونه عفونتی در ان محل باقی نماند و این فرصت خوبی است که احتمال عفونت گلو کم شود.همچنین با این کار خطر ابتلا به ابسه لوزه (کویینسی)کاهش می یابد بسیاری از مردم عقیده دارند قبل از انکه دچار التهابات مکرر لوزه شوند بهتر است لوزه انها برداشته شود.

برداشتن لوزه معمولا یک عمل جراحی خیلی کوچک نیاز دارد اما باید توجه داشته باشید فقط یک خطر وجود دارد و آن خونریزی شدید گلو در طی و بعد از عمل است.

 

 

/ 0 نظر / 24 بازدید